Το πείραμα του Ερατοσθένη 21-Μαρτίου-2023

Ο Ερατοσθένης ο Κυρηναίος (μαθηματικός, αστρονόμος και γεωγράφος), όταν ήταν διευθυντής στην μεγάλη βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας τον 3ο αιώνα π.Χ., κατάφερε να υπολογίσει την περιφέρεια της Γης με ένα απλό πείραμα. Το Πείραμα αυτό συγκαταλέγεται στα 10 πιο όμορφα επιστημονικά πειράματα στην ιστορία της Φυσικής.

Την ημέρα της Εαρινής ισημερίας, 21 Μαρτίου, και την ώρα που ο Ήλιος μεσουρανούσε , οι μαθητές του Λυκείου Αργαλαστής μαζί με τους μαθητές του Γυμνασίου του Τρικερίου, που βρέθηκαν στην Αργαλαστήστο πλαίσιο μιας εκπαιδευτικής επίσκεψης, μέτρησαν την σκιά ενός πασάλου και με την ίδια μέθοδο που χρησιμοποίησε κι ο Ερατοσθένης , υπολόγισαν μια πολύ καλή προσέγγιση της ακτίνας της Γης. Το «πείραμα του Ερατοσθένη» είναι μια δράση του ΕΚΦΕ Ρεθύμνου.

Πείραμα του Ερατοσθένη 21-03-2023