Αξιολόγηση Σχολικής Μονάδας

Η αυτοαξιολόγηση της σχολικής μονάδας είναι μια συλλογική διαδικασία εσωτερικής αξιολόγησης με σκοπό τη βελτίωση της λειτουργίας της και του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου. Διενεργείται από τα μέλη της, δηλαδή τους εκπαιδευτικούς του Συλλόγου Διδασκόντων με την ευθύνη του Διευθυντή. Βασικά στοιχεία της διαδικασίας αποτελούν η συλλογή και εξέταση των δεδομένων που τεκμηριώνουν το έργο του σχολείου ώστε να αναδειχθούν τα σημεία υπεροχής, οι αδυναμίες του και οι τομείς που χρειάζεται να βελτιωθούν με την ανάληψη σχεδιασμένης δράσης.

Βασικός σκοπός της ΑΕΕ είναι η βελτίωση της ποιότητας του εκπαιδευτικού έργου της σχολικής μονάδας. Παράλληλα, επιδιώκει να διαμορφώσει “κουλτούρα αξιολόγησης” στα σχολεία, η οποία να στηρίζεται στην παραγωγή και αξιοποίηση εκπαιδευτικών τεκμηρίων από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς, και συνδέεται με την εισαγωγή, την προώθηση και την εδραίωση ενός “πολιτισμού εμπιστοσύνης”, ο οποίος βασίζεται στην ανάπτυξη σχέσεων ευθύνης και συνεργασίας στο σχολείο και στην εκπαιδευτική κοινότητα.

Πηγή: ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΑΕΕ http://aee.iep.edu.gr/faq