Το σχολείο μας

Το Λύκειό μας, παραδοσιακής πηλιορείτικης αρχιτεκτονικής, είναι χτισμένο σε στρατηγικό, κομβικό σημείο στο Δ.Δ. Αργαλαστής του Δήμου Ν. Πηλίου. Το απαράμιλλης φυσικής ομορφιάς περιβάλλον που συνδυάζει το βουνό των Κενταύρων και τη θάλασσα, το πλουσιότατο ιστορικό και πολιτισμικό υπόβαθρο της περιοχής, τα ιστορικά μνημεία, η εντονότατη τουριστική κίνηση όλο το χρόνο, οι μεικτοί γάμοι και η μόνιμη εγκατάσταση πολλών υπηκόων ξένων χωρών με διαφορετική κουλτούρα, τα παιδιά των οποίων φοιτούν στο σχολείο μας, βοήθησαν στο γεγονός το σχολείο να είναι πολυπολιτισμικό και οι μαθητές μας να είναι ανοικτοί στο μυαλό, ανεκτικοί στο διαφορετικό, χωρίς προκαταλήψεις, ανεξίθρησκοι, χωρίς ρατσιστικές αντιλήψεις, έχοντας μάθει να αποδέχονται το καινούριο και καινοτόμο. Συμμετέχουν μαζικά σε πολιτιστικούς και φυσιολατρικούς συλλόγους της περιοχής. Έχουν καλλιτεχνικές ευαισθησίες. Συμμετέχουν σε σχολικούς διαγωνισμούς και αθλητικά τουρνουά, όπου και διακρίνονται. Έχουν πολύπλευρα ενδιαφέροντα και ταλέντα (επαγγελματική ιππασία, αστρονομία, γιόγκα, μουσική, θέατρο, παραδοσιακούς χορούς).

Βρίσκεται στην Αργαλαστή, η οποία είναι χτισμένη σε ένα εύφορο πεδίο 40 χλμ νοτιοανατολικά του Βόλου, σε μεσοσταθμικό υψόμετρο 250 μέτρα.

Κάθε χρόνο υψηλό ποσοστό των μαθητών εισάγονται σε πανεπιστημιακές σχολές υψηλού επιπέδου και πρώτης επιλογής (Ικάρων,Ευελπίδων,Ιατρική,Οικονομικά, Φιλοσοφική, Νομική, Παιδαγωγικά, Εμποροπλοιάρχων). Η σχολική βία είναι λέξη και πρακτική άγνωστη στους μαθητές του Λυκείου μας. Οι φίλεργοι και φιλομαθείς μαθητές μας δουλεύουν ομαδικά. Συνεργάζονται αρμονικά. Διακατέχονται από άμιλλα αλλά όχι από στείρο ανταγωνισμό. Οι άριστες διαπροσωπικές σχέσεις μεταξύ μαθητών αλλά και μεταξύ διδασκόντων και διδασκομένων είναι διαχρονικές και όχι εφήμερες, χτισμένες σε στέρεες βάσεις. Διακατέχονται από αμοιβαίο σεβασμό, κατανόηση, αλτρουισμό, αναγνώριση της προσφοράς και έκφραση ευγνωμοσύνης. Η συνεργασία μεταξύ Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων με το Σύλλογο Διδασκόντων καθώς και του Συλλόγου με τις αρχές του δήμου Νοτίου Πηλίου είναι συνεχής και ιδιαίτερα αρμονική για κάθε θέμα που προκύπτει.