25Η ΜΑΡΤΙΟΥ

Φέτος, η γιορτή του σχολείου μας ήταν αφιερωμένη στην Πηλιορείτικη Επανάσταση του 1821. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ και Β’ Λυκείου μίλησαν για τη δράση των τοπικών μας ηρώων, του Ρήγα Φερραίου, του Άνθιμου Γαζή, του Γρηγορίου Κωνσταντά και του  Δανιήλ Φιλιππίδη. Επίσης, διάβασαν την ιστορία “Τα δώρα της γιαγιάς” από το επετειακό βιβλίο “ΒΟΛΟΣ-ΠΗΛΙΟ Παιδικές Ιστορίες από τα χρόνια της Επανάστασης” που εκδόθηκε το 2021 υπό την αιγίδα της Επιτροπής Ελλάδα 2021. Αντίτυπο του βιβλίου διανεμήθηκε δωρεάν σε όσους παρακολούθησαν τη γιορτή. Τέλος, τα παιδιά παρουσίασαν μία μικρή θεατρική παράσταση με τίτλο “Όταν μιλάνε τα αγάλματα” στην οποία επιχειρήθηκε η σύνδεση του ιστορικού παρελθόντος με τα γεγονότα που βιώνουμε σήμερα στην πατρίδα μας.